GAZİANTEP MUTFAĞI Ana Sayfaya Dön

Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Gaziantep'te çeşitli kültürlerin buluşması nedeniyle oluşan zengin mutfağında bilinen yaklaşık 250 çeşit yemek türü yer almaktadır.

Gaziantep mutfağı denildiğinde;

Dünyada; Meksika,Çin,İtalyan ve Türk mutfakları Rüştünü ıspat etmiş Ülke mutfaklarıdır. Ancak dünyada şehir ismi ile anılan tek mutfak; 'Gaziantep Mutfağı' olup çeşit ve lezzetine dünya gurmeleri şapka çıkartmaktadır. Kebap çeşitleri, bilinen türlerinin dışında! yeni dünya, sebzeli, ayvalı, elmalı, firenkli (domatesli), simit, patlıcan, kilis kebabı, ekşili taraklık, mantar, yoğurtlu ve ayvalı tas kebapları olmak üzere 30'a yakın türde yapılmaktadır.

Yine mutfakta 26 çeşit köfte yapılırken, 27 çeşit pilav, 15 çeşit dolma, 26 çeşit etli yemek, 15 çeşit turşu ve 22 çeşit helva bulunuyor. Yoğurt yemeklerinin de hatırı sayılır bir yeri olan Antep mutfağında çağla aşı, orman kebabı, yalancı yuvalama,yoğurtlu bakla, çiğdem aşı, yoğurtlu bezelye, elma aşı,yoğurtlu fasulye,yoğurtlu kabak,yoğurtlu keme,yoğurtlu köfte,yoğurtlu mantar,yoğurtlu patates, yoğurtlu soğan yahni, yuvalama ve şiveydiz ilk akla gelen yoğurtlu yemekler olarak dikkat çekmektedir.

Ana Sayfaya Dön

Yukarı Git